Złącza:
Wskazówka: Zasilanie bateriami nie jest możliwe
Wraz z Neural DSP Nano Cortex fiński producent oferuje alternatywę dla Quad Cortex, nie tylko bardziej kompaktowa, ale także znacznie tańsza. Mniejszy brat w kompaktowej obudowie podłogowej ma nadal bardzo rozbudowane funkcje, które powinny w pełni zaspokoić wymagania wielu gitarzystów i basistów, zarówno w domowym graniu jak i na koncertach i w studio. Pod względem brzmienia Nano Cortex z systemem „Neural Capture” w niczym nie ustępuje modelowi Quad Cortex, a tworzenie własnych „uchwyceń” jest tu dziecinnie proste. W urządzeniu lub w aplikacji Cortex można tworzyć i edytować nawet 256 własnych zestawień stworzonych ze wzmacniaczy, kolumn głośnikowych, efektów przesterowania i innych. Aplikacja oferuje również dostęp do Cortex Cloud, a tym samym do tysięcy kolejnych „uchwyceń”. Po bezpłatnej aktualizacji NanOS 2.0.0 Neural DSP Nano Cortex będzie miał 47 efektów i narzędzi.
W przeciwieństwie do Quad Cortex, Neural DSP Nano Cortex nie ma wyświetlacza, jednak dzięki pokrętłom i przełącznikom, których pierścień LED ułatwia widoczność aktualnie wybranej wartości nawet w słabym świetle, jego obsługa i praca z nim są bardzo intuicyjne. Uzupełnieniem tego jest aplikacja na smartfonie lub tablecie. Panel obsługi oferuje znajomy układ z pokrętłami czułości, głośności, tonów niskich, średnich i wysokich, a „Capture”, „Exit” i „Save” umożliwia ponadto rejestrowanie i zapisywanie odpowiedzi impulsowych (IR). Neural DSP Nano Cortex oferuje siedem bloków efektowych: dwa dowolnie konfigurowalne Pre-FX, trzy dowolnie konfigurowalne Post-FX, blok Neural Capture do szczegółowej edycji „uchwyceń” oraz Loader do odpowiedzi impulsowych (IR), oczywiście również od firm trzecich. Dziesięć fabrycznych IR-ów z różnymi opcjami i typami mikrofonów umożliwia szybkie rozpoczęcie pracy z urządzeniem.
Liczne złącza analogowe i cyfrowe podkreślają profesjonalny charakter Neural DSP Nano Cortex. Oprócz interfejsu Bluetooth do bezprzewodowej komunikacji z aplikacją Corte, na przednim panelu znajduje się wyjście stereo, gniazdo pedału ekspresji (które działa również jako interfejs MIDI), port USB-C do sterowania MIDI oraz gniazdo słuchawkowe z własną regulacją głośności. Tu znajduje się również gniazdo zasilania, do którego podłącza się standardowy zasilacz o napięciu od 9 do 12V i prądzie 600mA. Z kolei przełącznik uziemienia GND LIFT eliminuj brumienie, jakie może czasem występować w niektórych konfiguracjach. Po prawej stronie obudowy znajduje się gniazdo combo Capture do nagrywania źródła dźwięku, a dodatkowy booster umożliwia wzmocnienie słabego sygnału.
Założona w 2017 roku fińska firma postrzega siebie jako twórcę i dostawcę rozwiązań komputerowych dla branży muzycznej. Na bazie innowacyjnych technologii, takich jak zaawansowane algorytmy i uczenie maszynowe, Neural DSP Technologies tworzy przede wszystkim pluginy do programów. W regularnych odstępach czasu pojawiają się nowe produkty, z których większość wiernie odwzorowuje legendarne wzmacniacze lub, we współpracy z popularnymi gitarzystami, takimi jak Plini czy Tosin Abasi, dokładnie odtwarza ich charakterystyczne brzmienia. W roku 2021 firma wypuściła swój pierwszy produkt sprzętowy, Quad Cortex, który zgodnie z credo firmy ma inspirować kreatywne możliwości artystów poprzez innowacje techniczne.
Neural DSP Nano Cortex to coś więcej niż tylko alternatywa dla swojego wielokrotnie nagradzanego brata, modelu Quad Cortex. To kompaktowe podłogowe urządzenie z pamięcią do 256 uchwyceń i identycznym brzmieniem jest idealne zarówno jako centrala brzmienia w pedalboardzie, a dzięki interfejsowi USB-C również jako niezwykle wszechstronne narzędzie do nagrywania w studiu. Nowe uchwycenia szybko się tworzy (można je też wczytywać za pomocą IR Loadera), a korzystając z najwyższej klasy efektów oraz licznych kombinacji typów mikrofonów i kolumn głośnikowych można zestawiać indywidualne konfiguracje, które zadowolą każdego gitarzystę i basistę. Krótko mówiąc: jeśli wystarczy Ci obsługa w aplikacji i nieco mniej połączeń, to z Neural DSP Nano Cortex oszczędzisz nie tylko miejsce w pedalboardzie, ale też sporo pieniędzy – i będziesz cieszyć się tak samo świetnym brzmieniem jak w wyższym modelu.